to nie tylko
miód
Krzeszowickie Towarzystwo Pszczelnicze BARĆ
Pl. Fl. Kulczyckiego 1,
32-065 Krzeszowice
woj. Małopolskie
t: +48 535-973-379
m: biuro@ktp-barc.pl
01 października 2012 roku w Rudnie odbyło się Zebranie Założycielskie Stowarzyszenia o nazwie Krzeszowickie Towarzystwo Pszczelnicze „BARĆ”.
26 listopada 2012 roku Sąd Rejonowy dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, Wydział XI Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego wydał Postanowienie o wpisaniu do Krajowego Rejestru Sądowego : Rejestru Stowarzyszeń, innych Organizacji Społecznych i Zawodowych, Fundacji oraz Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej Krzeszowickiego Towarzystwa Pszczelniczego „BARĆ” pod numerem KRS 0000441528.
Celem Krzeszowickiego Towarzystwa Pszczelniczego „Barć” jest:
- Działanie na rzecz integrowania środowiska pszczelarskiego.
- Działanie na rzecz propagowania pszczelarstwa oraz postaw sprzyjających jego rozwojowi,
- Działanie na rzecz kształtowania etyki pszczelarskiej oraz podnoszenia rangi pszczelarstwa.
- Działanie na rzecz upowszechniania wiedzy i podnoszenia kwalifikacji zawodowej w zakresie pszczelarstwa, udzielania pomocy w unowocześnianiu gospodarstw pasiecznych.
- Działanie na rzecz upowszechniania wiedzy na temat nowoczesnej gospodarki pasiecznej, propagowanie najnowszych metod oraz sposobów prowadzenia pasiek pszczelich, a także wdrażania nowoczesnych metod chowu i hodowli pszczół.
- Działania na rzecz pomocy w diagnostyce i zwalczaniu chorób pszczelich oraz udzielanie porad w zakresie prowadzenia zabiegów hodowlanych zapobiegających chorobom pszczół.
- Działanie na rzecz poprawy i rozwoju bazy pożytkowej pszczół.
- Działanie na rzecz popularyzowania i ukazywania ważnej roli pszczoły miodnej, jako integralnego składnika środowiska naturalnego, oraz jej znaczenia w ekosystemie.
- Działanie na rzecz inicjowania oraz współdziałania w opracowywaniu aktów prawnych mających na celu rozwój chowu i hodowli pszczół oraz ochronę pszczelarstwa, pszczelarzy i środowiska naturalnego.
- Działanie na rzecz poprawy czystości i ochrony naturalnego środowiska przyrodniczego.
- Działanie na rzecz podnoszenia świadomości na temat zagrożeń wynikających z zanieczyszczania środowiska naturalnego.
- Działanie na rzecz popularyzowania i promowania miodu pszczelego oraz innych produktów pszczelich wśród społeczeństwa, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i młodzieży szkolnej.
- Działanie na rzecz promowania zdrowia i krzewienia wśród społeczeństwa wiedzy na temat zdrowego trybu życia.
- Kontynuowanie i pielęgnowanie tradycji Krzeszowickich Organizacji Pszczelarskich.
Krzeszowickie Towarzystwo Pszczelnicze „BARĆ” w swej działalności szczególnie pragnie kontynuować tradycje wszystkich organizacji pszczelarskich działających na terenie Ziemi Krzeszowickiej - Towarzystwa Pszczelniczego w Krzeszowicach powstałego w 1907 roku, Powiatowego Towarzystwa Pszczelniczo-Sadowniczego w Krzeszowicach działającego w XX-leciu międzywojennym, Związku Pszczelarskiego w Krzeszowicach – działającego w latach okupacji niemieckiej, Miejscowego Związku Pszczelarzy w Krzeszowicach (1945–1948), Okręgowego Związku Pszczelarzy w Krzeszowicach (1957–1959), Miejscowego Koła Pszczelarzy w Krzeszowicach, od 1982 roku Koła Pszczelarzy „Barć” w Krzeszowicach (1973 - 2013).
Swoje cele Krzeszowickie Towarzystwo Pszczelnicze „Barć” realizuje poprzez:
- Reprezentowanie i ochronę interesów pszczelarzy wobec władz, instytucji i innych organizacji z uwzględnieniem Gminy Krzeszowice oraz gmin ościennych.
- Współprace z terenowymi organami władzy administracyjnej i samorządowej oraz instytucjami i innymi organizacjami społeczno-gospodarczymi w zakresie rozwoju pszczelarstwa.
- Współdziałanie z jednostkami gospodarki rolnej i leśnej oraz innymi podmiotami w zakresie poprawy i rozwoju bazy pożytkowej dla pszczół.
- Współdziałanie z administracją państwową, samorządową i innymi organizacjami pszczelarskimi i ekologicznymi w zakresie ochrony pszczół przed chorobami i zatruciami, monitorowanie stanu środowiska naturalnego oraz sygnalizowanie zauważonych zagrożeń.
- Organizowanie w miarę potrzeb i możliwości zbiorowego zaopatrzenia członków Towarzystwa w środki pomocne w prowadzeniu pasiek – sprzęt pasieczny, leki do zwalczania chorób pszczelich, pasze dla pszczół, matki pszczele itp.
- Organizowanie zbiorowego oraz indywidualnego ubezpieczenia pszczelarzy i ich pasiek, między innymi od odpowiedzialności cywilnej obejmującej nieszczęśliwe wypadki w pasiece dotyczące osób trzecich oraz szkód wynikających z nietypowych pożądleń ludzi i zwierząt, jak również ubezpieczeń dodatkowych obejmujących zdarzenia losowe np. – pożar, dewastację, zatrucia, zniszczenia w czasie transportu, itp.
- Podejmowanie działań promocyjnych i marketingowych w zakresie zbywaniu produktów pszczelich, w szczególności Członkom Towarzystwa.
- Organizowanie zebrań oraz spotkań o charakterze informacyjno-szkoleniowym dla Członków i sympatyków Towarzystwa.
- Udzielanie wszechstronnej pomocy pszczelarzom i osobom zainteresowanym z dziedziny pszczelarstwa.
- Szerzenie nowoczesnej wiedzy pszczelarskiej i ekologicznej oraz zdrowotnej poprzez organizowanie szkoleń, wykładów i kursów, warsztatów, sympozjów oraz zjazdów podwyższających kwalifikacje.
- Prowadzenie działalności oświatowej poprzez współpracę ze szkołami w zakresie organizowania wśród dzieci i młodzieży szkolnej prelekcji na temat roli pszczoły miodnej w środowisku naturalnym, a także edukacji proekologicznej oraz prozdrowotnej.
- Organizowanie zbiorowej turystyki krajowej oraz zagranicznej o tematyce pszczelarskiej, ekologicznej oraz zdrowotnej.
- Organizowanie, inspirowanie i wspieranie imprez promujących pszczelarstwo, produkty pszczele, apiterapię, zdrowie i zdrowy styl życia, ekologię i ideę ochrony środowiska.
- Wydawanie własnych czasopism, broszur, informatorów, periodyków itp. z zakresu pszczelarstwa, jego historii, ekologii i zdrowia.
- Wykonywanie zadań zleconych przez organy państwowe i samorządu terytorialnego.
- Gromadzenie oraz przechowywanie dokumentów i innych pamiątek związanych z działalnością Krzeszowickich Organizacji Pszczelarskich.
- Pozyskiwanie środków zewnętrznych na cele statutowe.
Krzeszowickie Towarzystwo Pszczelnicze „BARĆ” jest organizatorem trzech wydarzeń pszczelarskich:
- Krzeszowicka Konferencja Pszczelarska – profesjonalne szkolenie pszczelarskie, zarówno dla Członków Towarzystwa jak również pszczelarzy z innych zaprzyjaźnionych organizacji pszczelarskich, odbywające się w lutym, marcu lub kwietniu, podczas którego przekazywana jest aktualna wiedza i informacje z zakresu prowadzenia gospodarki pasiecznej, chorób pszczół, biologii rodziny pszczelej, pożytków i produktów pszczelich.
- Krzeszowickie Miodobranie - Święto Miodu i Pszczoły – kiermasz pszczelarski organizowany na Rynku w Krzeszowicach w drugi weekend miesiąca września, podczas którego można nabyć naturalne i zdrowe produkty pszczele bezpośrednio od pszczelarzy - różne gatunki miodów pszczelich, pyłek kwiatowy, propolis, a także świece z wosku pszczelego. Głównym punktem imprezy jest pokaz odsklepiania ramek pszczelich i odwirowywania miodu. Podczas kiermaszu twórcy i artyści ludowi z Gminy Krzeszowice prezentują swoją twórczość, a Panie z Kół Gospodyń Wiejskich wypieki i smakołyki wykonane z dodatkiem i na bazie miodu pszczelego.
- Krzeszowicki Dzień Pszczelarza – uroczyste spotkanie Członków Towarzystwa wraz z zaproszonymi gośćmi, odbywający się na Sali Herbowej Urzędu Miejskiego w Krzeszowicach w ostatnią niedzielę października lub listopada, podczas którego wyróżniani są Członkowie Towarzystwa jak również osoby i instytucje wspierający działalność Towarzystwa i propagujący pszczelarstwo.
Spotkania informacyjno - szkoleniowe dla Członków Towarzystwa „BARĆ” odbywają się zazwyczaj w ostatnią niedzielę miesiąca o godz. 1000 w Centrum Kultury i Sportu w Krzeszowicach, ul. dra Jana Walkowskiego 1 (Pałac Vauxhall ).
Posiedzenia Zarządu Towarzystwa „BARĆ” odbywają się w drugi piątek miesiąca o godz. 1800, Pl. Franciszka Kulczyckiego 1 (dawna siedziba ZABK).